Narçiçeğim 2

2005
Akustik Yapım

Melihat Gülses, İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda disiplinli bir eğitim gördükten sonra, TRT’nin sınavlarını kazanarak geniş bir dinleyici kitlesine hitap etme imkanı bulmuş, başarılı yayımlarıyla hakettiği sevgiye ulaşmıştır. 2-3 yıl süren meşklerime muntazam devam etmiş, şahsi gayretleriyle de hatırı sayılır bir repertuara sahip olmuştur.

Elimizdeki bu kayıt, onun titiz çalışmaları sonucu seçilmiş eserlerdir. Şehnaz, hicaz, hüzzam, acemkürdî, nihavend makamlarındaki sanat değeri taşıyan bu eserler, evimizdeki müzik arşivini süsleyecek, zenginleştirecek, makbul bir üslup, tarz ve tavır görnüllerimizin ufkunu aydınlatacaktır.

Bu güzel kaydından dolayı Melihat kızımı kutlar, başarılarının devamını can-ü gönülden dilerim.

- Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça
Sevgili kızım Melihat Gülses, Türk Müziğinin son dönemde yetişen en önemli yorumcularından biridir. Bu albümünde de diğerlerinde olduğu gibi Türk Müziğimizin en seçkin eserlerine yer vermiş. Eminim ki eserleri de o lirik, estetik ve duygusal yorumuyla seslendirmiştir.

Güftesi bana, bestesi rahmetle andığım sevgili dostum Cinuçen Tanrıkorur’a ait olan “Sararıyor narçiçeği umutlar” isimli eserimizi albümüne koyduğunu duyduğumda çok mutlu oldum.

Nasıl ki bestesi yine Cinuçen Tanrıkorur’a ait olan “Günaydınım, narçiçeğim, sevdiğim” isimli şarkımıza en güzel yorumunu katarak ruh verip, tüm Türk Müziği sevenlerine ulaştırdıysa, bu şarkının kardeşi olan “Sararıyor narçiçeği umutlar” isimli şarkımızı de yine aynı güzellikte okuyup sizlere ulaştıracağını umut ettim. Ancak duydum ki bestecinin varisi olan Barihüda Tanrıkorur’un bir türlü anlam veremediğim engellemesi neticesinde, eser icra edildiği halde albüm repertuarından zorunlu olarak çıkarılmış. Beni üzen bu gelişmeden dolayı Barihüda Tanrıkorur’a sitemlerimi iletiyor, Melihat Gülses’e de bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.

- Fevzi Halıcı
Melihat Gülses klasik formdaki en ağır besteyi de, bugünün şarkılarını da, tangoyu da, Rebetika’yı da, hakkını vererek yorumlayan seçkin ve çalışkan bir sanatçı.

“Billur Sesli” değerlendirmesine uygun bir yorumcu arandığı zaman, benim ilk aklıma gelen isimdir Melihat Gülses…

“Cinuçen Tanrıkorur’un Narçiçeğim’ini en iyi kim söyler” diye sorulunca, hemen “Melihat Gülses” derim mesela.

Hacı Arif Bey mi, Bimen Şen mi, Avni Anıl mı? Bütün bu isimlerin bestelerine hayat veren yorumcular arasında Melihat Gülses özgün bir konuma sahiptir.

O’nun samat hayatı başarı içinde devam ettikçe, biz Türk müziği tutkunlarının yaşamı da mutluluklarla dolu olacaktır.

- Mehmet Barlas
Doğru bir icra için duygu ister, beyin ister, nefes ister ve çok büyük emek ister. Son zamanlardaki kültür yozlaşması maalesef Türk Musikisinde de kendini gösteriyor. Bazı çok yüksek bağırarak, aksak sesleri düz geçen ve yorum yaptığını söyleyen sanatçıların yanında Allah’a şükürler olsun Melihat Gülses gibi gerçek sanatçılarımız da var. Kendisinin bütün CD’leri hem arabamda hem ofisimde var. Hemen hemen her gün dinlediğim gibi yerli yabancı birçok konuğuma da dinletiyorum ve her seferinde müziğimiz adına gurur duyduğum övgüleri alıyorum.

Melihat Gülses sanatçı kişiliğinin yanında, mükemmel bir hanımefendi, iyi bir anne, iyi bir eş (eşinin bestelerini icra ederken görmelisiniz), iyi bir insan ve benim için de iyi bir kardeş.

- Bedrettin Dalan

Enstrümanlar

Kemençe: Hasan Esen
Viyolonsel: Uğur Işık, Özer Arkun
Kanun: Ahmet Meter
Ud: Yurdal Tokcan
Tanbur: Murat Aydemir
Yaylı Tanbur: Fahrettin Çimenli
Ney: Salih Bilgin
Klarinet: Şükrü Kabacı
Keman: Ayhan Şenyaylar, Baki Kemancı, Namık Taşpınarlı, Tarık Kemancı, Timur Şenyaylar
Viola: İbrahim Şentürker
Kûdüm, Daire: Vahit Anadolu
Darbuka, Def, Zil: Fahrettin Yarkın
Bas Darbuka, Bendir: Seyfettin Uraş

Katkılar

Yapım: Akustik Yapım
Prodüktör: Metin Gım
Genel Koordinatör: Necip Gülses
Müzik Direktörü: Necip Gülses
Süpervizör: Melihat Gülses, Necip Gülses
Stüdyo: Stüdyo Sabah
Kayıt: Erman Pekbilimli
Mix, Editing: Erman Pekbilimli
Dijital Mastering: Erman Pekbilimli
İngilizce Çeviri: Neslihan Gür
Fotoğraf: Mehmet Nar
Kostüm: Cemil İpekçi
Kuaför: Legend / Kenan Küçük
Mekan: Dolmabahçe Sarayı

Apple Music'te Dinleyin

Spotify'da Dinleyin