Almanya Ludwigshafen Konseri

28 Nisan 2024, 18:00 Ludwigshafen Almanya

Almanya Ludwigshafen Konseri

🗓️ Tarih: 28 Nisan 2024
🕖 Saat: 18:00 
📍Yer: THEATER IM PFALZBAUBERLINER STRASSE 30 D-67059 LUDWIGSHAFEN

"Osmanlı'dan Cumhuriyet'e" Türk Müziği

Osmanlı İmparatorluğunun en parlak dönemlerini kapsayan, 15.Yüzyıldan itibaren yazılı kaynaklarla gelen Türk Müziğinin Klasik Dönemini içeren eserlerin yanında 18. Yüzyıl itibariyle Şarkı Formunun gelişmesi ile oluşan Neo klasik dönemi ve 19.yıl başlarında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile birlikte ülkedeki yenilikler Müzikte de  kendisini göstermiştir. Batı enstrümanlarının da Türk Müziğine girmesi ile Müzikte, Romantik ve Modern bir dönem başlamıştır.

Türk Besteciler, Klasik eser formlarından olan ve Osmanlıca ve Farsça olarak bestelenen, Beste, Ağır semai ve Yürük semai gibi eserlerden uzaklaşıp, Halkın dili olan Türkçe olarak bestelenmiş daha yeni formlarla şarkılar yapmaya başlamışlardır. Bilhassa Müzikal içerikli “OPERETLER” çok yaygınlaşmış, bu operetler için bestelenmiş Kantolar, Tangolar, Düetler, Fokstrotlar ve Rumba gibi dans içerikli eserler çok yaygınlaşmıştır.

Melihat Gülses ve "Orkestra Perâ", Geçmişten günümüze ve bilhassa Cumhuriyet öncesi ve sonrası halkın çok beğenisini kazanmış Türk Müziğinin en renkli  “KLASİK, NEOKLASİK VE ROMANTİK” dönem eserlerinin yanında , Müzikal içerikli "OPERET" Şarkılarından seçilmiş bir repertuarın yanında günümüz eserlerinden oluşan geniş bir dinleti seslendirerek, hem nostaljik bir gece hem de keyifli bir sanat akşamını, Sanat severlerle buluşturacaktır.

ORKESTRA PERÂ

VİYOLONSEL: EMRULLAH ŞENGÜLLER
KEMENÇE: NEVA GÜLSES
KANUN: TANER SAYACIOĞLU
TANBUR:NECİP GÜLSES
PİYANO: ALİ UĞUR ALTINOK
PERKÜSYON: ORAY YAY